Křest

Křest je svátost, kterou přijímá člověk na znamení toho, že uvěřil Kristovu evangeliu a chce žít v plném společenství s Kristem i s konkrétním křesťanským společenstvím (tj. v našem případě v evangelickém sboru).

Křest je radostná událost, při které lidé dávají najevo, že vědí, že ať se s nimi v životě stane cokoliv, patří Pánu Bohu a tento vztah nemůže zničit nic. Dokonce ani smrt. Na hlavu jim je lita voda jako vyjádření, že Pán Bůh nejen dává život, ale také sílu, naději a odpuštění.  

krtiny1

Dospělí i děti

Jako evangelíci křtíme dospělé i děti, počínaje nemluvňaty. Vycházíme přitom z biblické zprávy, že křest je znamením Božích činů záchrany, které jsou tu pro člověka dřív, než se o nich dozvěděl, začal jim rozumět a po nich toužit.

Dospělý člověk žádostí o křest vyjadřuje svou touhu stát se pokřtěným křesťanem a jít v životě cestou víry, naděje a lásky.

Rodiče před Bohem vyjadřují odhodlání vést své děti k víře. To se přirozeně může dít ve společenství církve a při setkáních, která jsou pro děti organizována.

Co křtu předchází?

Je obvyklé, že před křtem dětí se rodiče několikrát sejdou s farářem. Náplní setkání je rozhovor o víře, o výchově, o významu křtu a příprava křestních bohoslužeb. U dospělých předchází křtu individuální či skupinová příprava na křest. Jde o seznámení se základy křesťanské víry. 

Logickým předpokladem u křtu nemluvněte je víra jeho rodičů (nebo alespoň jednoho z nich) a vůle k víře se veřejně přiznat. To se děje ve vyznání víry, které při křtu činí rodiče za své dítě. Pokud rodiče nežijí v církvi, tedy nepřicházejí s druhými rozvíjet svou víru, nedává moc velký smysl, aby do ní přiváděli své děti.

Role kmotrů a místního společenství

Křtěnec nebo jeho rodiče si zpravidla vyberou věřícího kmotra či kmotru (mohou být i dva nebo dvě). Ti přijímají závazek, že budou dle potřeby a své dobré vůle doprovázet křtěnce životem: osobním kontaktem, zájmem, modlitbou. Volba kmotra ale není nutnou podmínkou křtu. 

Pokřtěný se stává členem Českobratrské církve evangelické v místě, kde přijme křest. Společenství členů tohoto sboru se tak stává jeho duchovní rodinou se všemi povinnostmi i radostmi, které život v rodině přináší. Takto příbuzní ve víře se za sebe především modlí a jsou ochotni se setkávat, společně naslouchat Božímu slovu, společně slavit bohoslužby a dle možností si i vzájemně pomáhat v občanském životě.

Křest je jeden

Křest ve jméno Boha Otce, Syna i Ducha svatého spojuje všechny křesťany v jednotu. Všechny "velké církve" vzájemně uznávají křest vykonaný v jiných církvích. Křest je platný po celý život. Dokonce i ti, kteří později opustí církev, zůstávají pokřtěni. Křest ze své podstaty vylučuje opakování. Křest zůstává platný i při přechodu z jedné církve do druhé.

Kolik stojí křest?

Křest je zdarma. Zároveň je dobré si uvědomit, že církev funguje jen díky darům a příspěvkům od svých členů.

 

Požehnání

Někdy chtějí rodiče nechat rozhodnutí o křtu na samotných dětech. Malé dítě je pak požehnáno při bohoslužbách. Požehnání je modlitba, přání, poděkování, přislíbení – prosba o Boží blízkost do života. 

Požádat o křest

S žádostmi o křest se prosíme s důvěrou obracejte na faráře Hynka Tkadlečka.