Horní Dubenky >farářovo okénko - únor 2021
zobrazit menu Úvodní strana

Texty:

farářovo okénko - únor 2021

Kruhové tance a „Jerusalema“.

 

S kruhovými tanci jsem se poprvé setkal před víc jak dvaceti lety, na svatbě v Německu. Ten moment, kdy jsme po obřadu všichni zaujali své místo v jednom kruhu a učili se jednoduchému, společnému pohybu, mne tenkrát dostal. Fascinovalo mne, jak jednoduše a rychle lze sjednotit pestrou rozdílnost lidí do činnosti, která je současně zábavou, učením, uvolněním a propojením s druhými. Tance se mi pak staly takovou malou, neškodnou drogou až do dnešních dnů. Čas od času se seberu a ujedu s podobně „závislými“ na 2-3 denní terapii s lektory, kteří nám připraví kokteil národních tanců z celého světa. Vůbec nevadí, že se neznáme. Malé i velké, tlusté i hubené, mladé i starší…, zkrátka, všechny nás nese společný jmenovatel v podobě výrazu pohybu s hudbou. Rytmem tance pak prolíná jeho samotný příběh vyzpívaný slovy a melodií písně. Jste tam uprostřed pohybu a hudby sami za sebe, se světem myšlenek, který si v sobě my lidé nosíme a zároveň spolu s těmi v kruhu, kteří tancují zase se svým pochodem myšlenek.

Společné večery pak bývají o odpočinutí (už chápu, proč se v pohádkách píše o vílách, které utancovaly k smrti nejednoho chasníka) a sdílení toho, čemu všemu dovolíme, aby se v nás setkalo. Svým způsobem to bývají setkání doslova supervizní. Nebývalá otevřenost pramení i z důvodu, že se většinou vidíme poprvé a naposledy, a tak nikdo nemá obavu, že by kdo svěřené roznesl jako „drby“ po vsi.

 

„Jerusalema“ je z trošku jiného rance. Je to jihoafrická píseň v jazyce Zulu. Stala se hitem současné pandemické doby a symbolem boje proti koronaviru. Na její melodii tančí lidé po celém světě pro odreagování, podporu zdravotníků a posílení ducha nás všech. Nádhera. Ten symbol našeho lidství zakotvený v solidaritě a povzbuzení pronikl a proniká snad všemi odvětvími lidských profesí a propojuje nás v naději, že pandemie jednou pomine, nebo alespoň oslabí a přestane na nás hrát svou přesilovku. Jerusalema je skvělá výzva pro letošní nevydařenou plesovou sezónu.

 

Výklad významu názvu města Jeruzaléma nám přibližuje Jeroným svým „Vidění pokoje“. Nepochopitelně se v dějinách toho města snoubí toto vidění naděje a budování příbytku lidí s jeho opakovaným zmarem, spočívajícím ve vyplenění a zničení města - opět lidmi.

 

Nevíme, jestli i za dnešní celosvětovou krizí pandemie covidu-19 může člověk, máme toho na svědomí poměrně dost i bez covidu. Co ale víme určitě, je, že bez důvěry a naděje se nežije dobře. A tak tu vyzpívanou prosbu jihoafrického songu o záchranu nás lidí nesme a sdílejme dál. V srdcích všichni, a kdo si troufnou, ať přidají i nohy a celé tělo. Držím vám palec!

 

Hynek Tkadleček, evangelický farář

(vyšlo ve Zpravodaji Obce Horní Dubenky - únor 2021)