Horní Dubenky >farářovo okénko - říjen 2021
zobrazit menu Úvodní strana

Texty:

farářovo okénko - říjen 2021

Vodič

Mé listopadové okénko bude nejspíš nošením dříví do lesa, ale opakování je matkou moudrosti a děti mé povídání zaujalo. „Je to železo studenější než dřevo?“, ptám se jich po té, co je nechávám postupně sáhnout na železný svěrák a hranol dřeva. „Ano, je“, slyším jejich slovní, očekávanou nahrávku na svůj pomyslný smeč. A už dětem vysvětluji a uvádím je do tajů rozdílné tepelné vodivosti různých materiálů. Železo, totiž, jak jistě milý čtenáři víš, vede teplo skvěle a po tvém dotyku začne odebírat tvé tělesné teplo a ukládat si je do svého objemu. Dřevo, co se týká tepelné vodivosti, je na tom mizerně. A tak se teplo tvé ruky v místě dotyku se dřevem naopak odráží k tobě zpět a proto se domníváme, že svěrák je studenější než hranol. Vlastně, v místě dotyku skutečně studenější je, ale jinak mají oba předměty teplotu stejnou. Podotýkám ještě, že předměty měly kostelovou, tedy nižší teplotu, než má naše tělo. Kdyby ji měly vyšší, bude se nám naopak zdát, že studenější je dřevěný hranol.

 

Pokračuji výkladem o vodičích atletů a cyklistů, jejichž úkol spočívá v rozběhnutí účastníků závodu, nebo v rozrážení vzduchu.

 

Závěr pak patří vodiči, bez kterého je celý náš život k neutažení. Láska. Vodivost má oboustranně skvělou. Dokonale odvádí zlosti, strachy a jim podobné neřádstvo a zároveň vede k odpuštění a obdarovává silou k nesení toho, s čím se trápíme, co v životě bolí. A nepůsobí vně, ale rovnou v nás.

 

Z nedělního „slova dětem“ 17.10.


Hynek Tkadleček, evangelický farář

(vyšlo ve Zpravodaji Obce Horní Dubenky - září 2021)