Horní Dubenky >farářovo okénko - říjen 2020
zobrazit menu Úvodní strana

Texty:

farářovo okénko - říjen 2020

Po déletrvajícím dešti „utíkají“ žížaly ze svého obydlí směrem nahoru. V tom mají jednoznačně jasno. Dole zůstávají jen žížaloví sebevrazi a zabednění ignoranti aktuální klimatické situace. Záchranný směr vzhůru u žížal nespouští ovšem jen útěk před povodní.

 

Když naplníte bedýnku rostlinným odpadem své kuchyně a přidáte tam i zeminu, vytvoříte pro žížaly hotový ráj. Žížaly vás za něj odmění skvělým kompostem. A teď to hlavní. Přiložíte-li na výše popisovanou bedýnku další (do patra), s tím, že má na rozdíl od té první proděravělé dno jak

cedník, žížaly tam po vyřádění se v ráji té první bedýnky a přelezou a začíná jim druhý „mejdan“. Zkrátka, jako by si řekli: „Tady nám už pšenka nepokvete, vzhůru do patra“.

A tak postupně pokračují do třetího i čtvrtého patra, vlastně, nekonečného, protože mezitím jim vy ta nejspodnější patra odeberete, vysypete na záhon a pak je znovu naplníte dočasnou žížalí domovinou.

Žížaly se tak staly takovými našimi domácími mazlíčky.

Kterýsi rok jsem ale holky neuhlídal. Mráz na chodbě byl rychlejší. Na jaře jsem pak chtěl za nákup nových žížal ušetřit s tím, že jich máme za záhonu zahrádky přece dost. Jenže, nejsou žížaly, jako žížaly. Těm z naší zahrádky se šplhat někam vzhůru do patra nechtělo. Zůstávaly natrvalo v přízemí. Ani vůně kávového lógru linoucí se seshora, je k směru vzhůru nepřiměla. Nakonec ve svém hnilobně-plesnivějícím prostředí, vzaly za své.

S námi lidmi je to podobné. Někteří se posouváme dál, objevujeme další a další patra svých životů, které nám v nepřeberných možnostech otvírají porce přátelství, setkání, vzdělávání, kultury….

A někteří zůstáváme ve svých životních suterénech a sklepeních v zapšklosti, nespokojenosti a užírající se a hledající oběť, kterou z té své frustrace života obvinit.

P..s

Celý ten žížalí zázrak se jmenuje vermikompostér a rád vám ho v případě zájmu předvedu. Tak pevné zdraví všem a vzhůru srdce!

 

Hynek Tkadleček, evangelický farář

(vyšlo ve Zpravodaji Obce Horní Dubenky - říjen 2020)