Horní Dubenky >farářovo okénko - listopad 2021
zobrazit menu Úvodní strana

Texty:

farářovo okénko - listopad 2021

Hvězda

Slunce na obloze ve dne, měsíc a hvězdy v noci. Tak to známe, tak to žijeme. A těm nejmenším, když se ptají, vysvětlujeme, jak se naše planeta Země točí a proč je tedy ve dne světlo a v noci tma. Když byste se ale chtěli stát kouzelníky a dívat se na hvězdy i za jasného dne, je to možné. Stačí najít hlubokou studnu; z jejího dna hvězdy uvidíte. Povede se vám to i z útrob vysokého komína. Ta možnost tu tedy je. Jen se do té studny nebo komínu, nesmíte bát vlézt. Strach není dobrým průvodcem života. Dovede ničit lidskost, namísto soudržnosti a vzájemnosti umí vyvolávat hádky a vede k násilí. V tom má kremelský carevič jasno, když se nestydí nakládat s lidmi jako s municí a ve spolupráci se svým vazalem ji dostrkal až na hranici s Polskem. Chce nás mít rozhádané, nejednotné.

Vstoupili jsme do období adventu. Možná právě v tuto dobu se za svitem hvězdy odkazující k pravému lidství, vypravují „mudrci od východu slunce“, aby se poklonili narozenému králi. Ještě jim to dá zabrat, mají před sebou kus cesty, ale uvěřili tomu, co vyčetli z dávných proroctví a na tu kartu vsadili.

Co si asi odnesou vysílení a zmrzlí poutníci za lepším, když je na hranicích vítají ti, kteří ze strachu vsadili na vodní děla? Zklamání? Zoufalství?Nenávist? Jak snadnou se pak stanou obětí náboženského fanatismu spojeného s terorem. Nezaděláváme si na pěkný malér? Co takhle stany, přikrývky, jídlo…, a posléze, byť nákladný, letecký most nazpět do jejich vlasti?

Konec konců, i v té vánoční pouti do Betléma a v něm samotném, žádná idylka nebyla. Nenašlo se pro ně místo pod střechou; možná stáj, chlév, jakýsi krmelec pro dobytek. A přece v něm leží skutečný vládce země. Snad proto, aby k němu mohl úplně každý člověk.

 

Pokoj, mír, na který obzvláště myslíme o Vánocích, je zážitek společenství, dar spojený s posláním, který zakoušíme a oceňujeme na cestě a v akci jako stav rovnováhy, vyrovnanosti a stability.

Mějte se dobře a něco pro to dělejte :-).

 

 

Hynek Tkadleček,evangelický farář

(vyšlo ve Zpravodaji Obce Horní Dubenky - listopad 2021)