Horní Dubenky >farářovo okénko - duben 2020
zobrazit menu Úvodní strana

Texty:

farářovo okénko - duben 2020

Nedávno jsem v e-shopu kupoval nábytkový závěs do dveří a mou pozornost upoutalo tažné lano. „No vida, to také nemám a potřebuji“ ujišťuji sám sebe a už klikám na položku. S nemilým překvapením zjišťuji, že místo jednoho lana jich je vyobrazeno asi pět s rozdílnými parametry povolené tažní síly. Vím snad, jakou mám chtít?

 

Vzápětí se mi vybavila někdejší událost spojená s odtahem vozidla:

Zastavil jsem kdysi mávající řidičce u stojícího auta. Jelikož nastartování auta vzdoruje i mým znalostem ze strojní průmyslovky, vytasím se s tažným lanem a domlouváme se na odtahu. Ještě poslední technické rady ohledně řízení, aby lano zůstávalo pokud možno napnuté a vyrážíme. Po prvních kilometrech napětí mizí a srdce mi naopak zaplavují endorfiny pocitu zadostiučinění, jako bych právě skočil bandží džamping. Pak se ovšem silnice začala svažovat dolů a já při jednom z častých pohledů do zpětného zrcátka nevěřím vlastním očím – prázdná silnice, tažené auto nikde. Vzápětí si uvědomuji, že mne právě zmizelé auto zvolna předjíždí. Ještě než si to dokáži v hlavě srovnat, ozve se rána a zároveň to autem škubne. Lano, dochází mi a vracím se do reálu. Pod kopcem oba zastavíme. „Ono to nebrzdí“, volá řidička, sotva vyleze z auta. „A proč jste mi to neřekla?!!“, odpovídám naštvaně. No, to já nevěděla, že mi to ke všemu ještě nebrzdí“. Pak mi kdosi vysvětlil, že auta s posilovačem brzd to tak mají.

 

Hledím na obrazovku s nabídkou lan a nevím si rady. Vzít to, za kterým utáhnu i tank? Myšlenku, jak bychom asi tenkrát dopadli, kdyby se lano nepřetrhlo, raději ani nedomýšlím. Síla jeho povolené tažnosti byla pro nás spočítána perfektně. Záchrana se v bouračku neproměnila.

 

V probíhající karanténě jsou pro nás pomyslným lanem vládní nařízení, stanovené vyhlášeným nouzovým stavem. Všichni rozumíme a chápeme jejich význam. Mnohým zachrání život. Kdy a jak se z tohoto lana ovšem vypojit? To je stěžejní otázka dneška, protože už dnes zavedená ochranná opatření mají zničující dopady na jiné.

 

Přejme naší vládě hodně moudrosti, aby ve svém těžkém rozhodování zásadně nepochybila. Draze bychom to zaplatili všichni.

 

Hynek Tkadleček, evangelický farář

 

(vyšlo ve Zpravodaji obce Horní Dubenky - duben 2020)