Horní Dubenky >farářovo okénko - březen 2021
zobrazit menu Úvodní strana

Texty:

farářovo okénko - březen 2021

O očkování

 

„No to se vezme kousek toho už neškodného mikroba, co způsobuje onemocnění, a injekční stříkačkou ti to paní doktorka píchne pod kůži...“, vysvětluji svému Adamovi princip očkování, jak to kdysi vysvětlovali mně. „A tvoje tělo, když se s tím oslabeným mikrobem potká, zareaguje tak, že si proti němu vytvoří silnou obrannou armádu. A pak ať si ten vetřelec klidně přijde v plné síle, nemá šanci.“

Obrazně princip očkování funguje nejen u nemocí. Nevěrohodnost politiků, kteří říkají něco jiného, než co dělají, nás také naočkovala. Jsme teď vůči nim obrněni armádou nedůvěry a obezřetnosti. Důvěra je křehká. A když je rozbitá, žádné přesvědčovací metody, že to s námi myslí opravdu dobře, už nepomůžou. Nejinak tomu je i se zpronevěrou křesťanského poselství. Dostalo-li se k člověku jen zkřivené a prázdné, tedy ve své mrtvé zbytkovosti, je jasné, že imunita vůči němu zavře dveře i jeho vlastnímu poselství. Koneckonců, selhání středověké církve vakcinuje způsob myšlení lidí dodnes.

Alfred Adler, lékař a psycholog, zakladatel vídeňské školy individuální psychologie řekl, že opravdovou znalost člověka si osvojí jen jeden typ lidí – kající hříšník. Pro získání této základny našeho lidství, ze které vyrůstá imunita vůči nedůvěře, předsudkům a beznaději, můžeme očkovat jeden druhého vakcínou otevřenosti, důvěry a pravdy. Rozdává ji láska.

 

Lepší, než bojovat s tmou, je jít a zapálit svíčku. Třeba takovou, jak ji ve své písničce „Hippokratova armáda“ věnoval na podporu zdravotníkům Igor Orozovič.

 

Přeji pokojné velikonoční dny.

 

Hynek Tkadleček, evangelický farář

(vyšlo ve Zpravodaji Obce Horní Dubenky - březen 2021)